"Arketip", Fransızcası."archetype". İlk örnek, asıl numune, özgün model anlamına gelir. Bu söz sanatın çeşitli kollarında kullanılır. İlerki dönemlerde geliştiği bilinen bir mimarî ögenin henüz en yetkin biçimine ulaşmamış ilk örneği anlamında da dilimizde geçmektedir.

Arketip Studio, yüksek mimar Özlem Erdemci ve tasarımcı Fatih Erdemci tarafından 2004 yılında kuruldu. Mimarlar Odası tarafından Serbest Mimarlık Hizmetleri Büro Tescil Belgesi’ne sahip olan firmamız , mimari projelerin tasarım ve sunumundan başlayan yapı mimarisi, konut, hastane, ofis, cafe-restaurant, mağaza, iç mekan, özel fuar stantlarına dek uzanan konularda deneyimli mimar ve tasarımcı ekibi ile, gerek tasarım ve uygulama gerekse de yüklenicilik konularında hizmet vermektedir.

Arketip Studio, bir kavram olarak tasarımı; yaşamların kesişmesi, paylaşılması ve değiştirilip yeniden gerçekleştirilmesi şeklinde algılar. Bu noktada tasarımlarını ve projelerini en ince ayrıntısına kadar detaylandırır. Atölyemiz; konusunda deneyimli tasarım ekibi ile her türlü yaratımda bilgisini ve sezgisini kullanarak mekanı, malzemeyi ve ışığı temel alır. Bu yaratıyı doğa ve insan merkezli bir çerçeveye oturtmayı ilke edinmiştir. Uygulamanın ereğinde yatan detay ve özeni her türlü iş için en önemli kavram olarak ortaya koyar. İhtiyacı ortaya çıkarabilecek denli güçlü fikirler tasarım anlayışının omurgasını oluşturur. Kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek, aynı zamanda kullanım alışkanlıklarını değiştirebilecek güçte yenilikçi, çağdaş tasarımları kaynakların tükenmekte olduğu dünyamızda ekonomik koşullarla sunmak firmamız için bir ön koşuldur.